Ποδόσφαιρο posted by

Έρχεται… το 44ο

Ο Ολυμπιακός όντας ανώτερος και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης στην Κέρκυρα κόντρα στην τοπική ομάδα, επικράτησε με 2-0 χάρις σε γκολ των Φορτούνη και Μάριν και βρίσκεται πλέον… ελάχιστους βαθμούς πριν την μαθηματική κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος και 7ου συνεχόμενου. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή δεν απειλήθηκε καθόλου στην αναμέτρηση, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για γκολ και οι «Φαίακες» πρέπει να αισθάνονται τυχεροί που δεν ανέβηκε κι άλλο ο δείκτης του σκορ.

Το «φιλμ» του αγώνα

5’ Ο Φορτούνης έστρωσε γύρισε από αριστερά, ο Καρντόσο έστρωσε στον Καμπιάσο, ο οποίος σούταρε, αλλά αστόχησε.

12’ Καλό φάουλ-γέμισμα του Φορτούνη, από αριστερά, κεφαλιά του Ρομαό, η μπάλα στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.

15’ Σέντρα του Σεμπά από αριστερά, κεφαλιά-πάσα του Καρντόσο στον Καμπιάσο, ο Βενέτης πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έκοψε τον Αργεντινό.

20’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Ολυμπιακός παίρνει το προβάδισμα, με τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα της Κέρκυρας, έπειτα από καλή ενέργεια του Σεμπά και με κοντινό πλασέ σκοράρει.

28’ Ο Φορτούνης εκμεταλλεύεται την κακή αμυντική αντίδραση του ΑΟΚ, βγαίνει απέναντι από το τέρμα και πλασάρει, αλλά «σημαδεύει» το δοκάρι και η ευκαιρία χάνεται!

36’ Ο Μάριν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, μέσα στην περιοχή, αλλά στην προσπάθειά του να βρει χώρο για να πλασάρει, κλείστηκε και πέρασε στον Ντε Λα Μπέγια, ο οποίος δεν πρόλαβε. Αποτέλεσμα ήταν η ευκαιρία να χαθεί.

43’ Ο Καμπιάσο πιέζει και κλέβει, η μπάλα πάει αριστερά στον Σεμπά, ο οποίος σεντράρει από αριστερά, ο Αργεντινός παίρνει την κεφαλιά και βλέπει τον Κουτζαβασίλη να σώζει, με διπλή προσπάθεια, πριν η μπάλα μπει γκολ!

56’ Ο Σεμπά δοκιμάζει το πόδι του και σουτάρει, ο Κουτζαβασίλης διώχνει σε κόρνερ.

57’ Καλή, αλλά δύσκολη προσπάθεια του Ντα Κόστα, με προβολή, άστοχος ο Μαροκινός.

57’ Ο Καρντόσο απειλεί με σουτ, αλλά ο Κουτζαβασίλης διώχνει σε κόρνερ!

67’ Σουτ του Τουράμ, από πλεονεκτική θέση, άστοχο.

69’ Υπέροχη ενέργεια και σουτ του Φορτούνη, ο Κουτζαβασίλης διώχνει με υπερένταση και η άμυνα του ΑΟΚ απομακρύνει.

71’ Σουτ του Γεωργίου, άστοχο.

77’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 2-0 μπροστά στο σκορ ο Θρύλος, με υπέροχο γκολ! Ο Μάριν βγάζει κάθετα για τον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός του περνάει εκ νέου την μπάλα. Ο Μάριν προλαβαίνει την έξοδο του Κουτζαβασίλη και με «λόμπα» τον νικαέι και σκοράρει!

89’ Ο Ντομίνγκεζ έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο, όταν έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, πάσαρε ωραία στον Φορτούνη, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ θέλησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Κουτζαβασίλης τον σταμάτησε και κράτησε το 2-0.

ΑΟΚ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης (GK), Βενέτης (C), Γεωργίου, Γκόμες, Κόντος (76’ Επστάιν), Σιόντης, Ιωάννου, Ντιόγκο (81’ Γεωργακόπουλος), Ζαραδούκας, Τουράμ, Νίκιτς (85’ Ανδρεόπουλος).

Αναπληρωματικοί: Αραμπατζής (GK), Ζορμπάς, Σπίνουλας, Αντιλέχου.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Μποτία (C), Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (67’ Μάρτινς), Φορτούνης, Μάριν (82’ Ντομίνγκεζ), Σεμπά, Καρντόσο (67’ Ανσαριφάρντ).

Αναπληρωματικοί: Λεάλι (GK), Ρέτσος, Ανδρούτσος, Ελιουνούσι.