Ανατροπή τίτλου !!!

Στο πρώτο ματς του Τάκη Λεμονή στον «ερυθρόλευκο» πάγκο, μετά την επιστροφή του, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Πλατανιά. Μάριν και Ρομαό σημείωσαν τα δύο τέρματα της ομάδας μας, ανατρέποντας το γκολ του Μανούσου. Πλέον, η ομάδα μας βρίσκεται μία… ανάσα από την μαθηματική εξασφάλιση του πρωταθλήματος, το οποίο θα είναι το 44ο στην ιστορία του και 7ο συνεχόμενο.

Το «φιλμ» του αγώνα

14’ Καλή εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, μπλόκαρε την μπάλα ο Σωτηρίου.

15’ Ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έπειτα από γύρισμα του Ανδρούτσου, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

20’ Κεφαλιά του Γιορέντε, ο Καπίνο μπλόκαρε την μπάλα.

25’ Σουτ του Μανούσου, η μπάλα άουτ.

27’ Ο Μανούσος δοκίμασε σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Καπίνο, εύκολα.

33’ Μακρινό, συρτό σουτ του Φιγκέιρας, πολύ καλό, ο Σωτηρίου με υπερένταση διώχνει, στη γωνιά, του σε κόρνερ.

45’ Ο Μανούσος εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Ζαχαριάδης, σε επέμβαση του Φιγκέιρας και έδωσε το προβάδισμα στον Πλατανιά.

51’ Ο Φορτούνης πήρε ωραία κάθετη και γύρισε παράλληλα, η άμυνα του Πλατανιά δεν απομάκρυνε, ο Ντε Λα Μπέγια γύρισε και πάλι παράλληλα, νέα ασθενής απομάκρυνση από τους Χανιώτες, σουτ του Καμπιάσο, ο Σωτηρίου μπλόκαρε.

54’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Φορτούνης έγινε αποδέκτης κάθετης μπαλιάς, μέσα στην περιοχή, ελευθερώθηκε και γύρισε για τον Μάριν, ο οποίος επερχόμενος έπιασε το πλασέ και έκανε το 1-1 για τον Θρύλο!

60’ Υπέροχος ελιγμός από αριστερά και δυνατό σουτ του Μάρκο Μάριν, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Σωτηρίου!

63’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Υπέροχο γκολ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπαίνει μπροστά στο σκορ! Ο Μάρτινς περνάει απίστευτη διαγώνια πάσα στον Φιγκέιρας, μέσα από όλη την άμυνα του Πλατανιά και βγάζει τον Πορτογάλο μπακ μόνο του μέσα στην περιοχή. Εκείνος γυρίζει απλά και όμορφα, παράλληλα, για τον Ρομαό, ο οποίος από κοντινή απόσταση πλασάρει σωστά και νικάει τον Σωτηρίου!

70’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει υπέροχη προσπάθεια, να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει, αλλά να βλέπει την μπάλα να σταματάει στην δεξιά κάθετη δοκό του Σωτηρίου!

76’ Ο Ντε Λα Μπέγια γύρισε την μπάλα από αριστερά, ο Καρντόσο έστρωσε στον Μάριν και εκείνος σούταρε, αλλά ήταν για λίγο άστοχος!

82’ Ο Μάριν με ωραία ενέργεια απέφυγε δύο αντιπάλους του και πάσαρε μέσα στην περιοχή για τον Ντε Λα Μπέγια που με ωραία κάθετη έψαξε τον Καρντόσο, ο Σκαρντουέλι άπλωσε το πόδι του και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τον Σωτηρίου να πέφτει και να διώχνει.

85’ Εξαιρετική κάθετη του Ρομαό που βρήκε ωραία τον Καρντόσο, με τον Παραγουανό να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Μποτία (C), Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (62’ Μάρτινς), Φορτούνης (79’ Ντομίνγκεζ), Ανδρούτσος, Μάριν, Ανσαριφάρντ (71’ Καρντόσο).

Αναπληρωματικοί: Λεάλι (GK), Ρέτσος, Μανθάτης, Ελιουνούσι.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου (GK), Βάντερσον (C), Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα (82’ Γουνδουλάκης), Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (79’ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης (64’ Σίγκνεβιτς), Γιορέντε.

Αναπληρωματικοί: Κοκκαλάς (GK), Μαραγκός, Κάργας, Αποστολόπουλος.