Έκλεισε τη σαιζόν με τριάρα ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός τελείωσε με σοβαρότητα και συνέπεια τη χρονιά. Ο Θρύλος νίκησε 3-0 στο «AEL FC Arena», την Α.Ε.Λ., έχοντας καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Σε ένα ματς που ο κ. Μαρτίνς άλλαξε σύστημα και παρέταξε την ομάδα του με 3-5-2. Αυτό όμως, μόνο πρόβλημα δεν αποτέλεσε, αφού οι «ερυθρόλευκοι» προσέφεραν θέαμα, έβγαλαν φάσεις, σημείωσαν ξανά πολλά γκολ και πήραν τη δέκατη σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Το φιλμ του αγώνα:

24’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!! 0-1 για τον Ολυμπιακό με τον Χασάν! Τρομερή κάθετη πάσα από τον Νάτχο για τον Αιγύπτιο στράικερ που μπήκε στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον!

29’ Ωραία σέντρα του Νάτχο, ο Σολδάνο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

36’ Σέντρα του Ομάρ από δεξιά, ο Χασάν κατάφερε εκ νέου να ξεμαρκαριστεί και να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα ωστόσο έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον.

38’ Πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Τσιμίκα από αριστερά και γύρισμα της μπάλας στο σημείο του πέναλτι, όμως ο Ομάρ δεν κατάφερε να σουτάρει όπως ήθελε και να απειλήσει τον Κρίστινσον.

46’ Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος είχε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Σολδάνο κέρδισε με πείσμα τη μπάλα στο σημείο του κόρνερ και τη γύρισε για τον Νάτχο, με τον Ισραηλινό χαφ να φέρνει τη μπάλα στο δεξί και να κάνει το συρτό σουτ και τον Κρίστινσεν να μπλοκάρει.

49’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! 0-2 για τον Ολυμπιακό με τον Ομάρ! Νάτχο σερβίρει εξαιρετικά στον Νορβηγό μπακ στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Νορβηγός δεξιός μπακ με άπιαστο αριστερό πλασέ στέλνει στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Κρίστινσον.

53’ Ασταμάτητος ο Θρύλος στην επανάληψη, καθώς εκτός από το γκολ έχει και ευκαιρίες! Αυτή τη φορά ήταν ο Χασάν απείλησε μετά από ωραία συνεργασία των “ερυθρολεύκων”, με την κεφαλιά του όμως, να βρίσκει τον Κρίστινσον σε ετοιμότητα.

69’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν στην κόντρα ταχύτατα, με τον Νάτχο να δίνει πάσα στον Τσιμίκα και εκείνον να στέλνει τη μπάλα άουτ με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

80’ Σέντρα από αριστερά, ο προωθημένος Αβραάμ πήρε την κεφαλιά, ο Κρίστινσον μπλοκάρει τη μπάλα.

86’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 0-3 για τον Ολυμπιακό με τον Μαντί Καμαρά! Ο Τοροσίδης με ωραία σέντρα από δεξιά, βρήκε τον Αφρικανό χαφ και αυτός με κοντινή κεφαλιά έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων!

90’+2 Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Κρίστινσον να αποκρούει το δυνατό σουτ του Φορτούνη, εκτός περιοχής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ε.Λ. (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Μόρας (79’ Γρομητσάρης), Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Γιακιμόβσκι, Σεσέροβιτς, Μπάλλας (67’ Νούσιος), Νούνιτς (58’ Κούνιτς), Σικάβκα, Καρανίκας.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Ελαμπντελαουί (82’ Τοροσίδης), Μεριά, Αβραάμ, Σισέ, Τσιμίκας, Καμαρά, Ανδρούτσος, Νάτχο (72’ Γκερέρο), Χασάν (58’ Φορτούνης), Σολδάνο.