Μπάσκετ posted by

Ο Βασιλιάς είναι εδώ !!!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 70-63 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, έφτασε στο 20-1 μετά από 21 αγωνιστικές στη STOIXIMAN.GR Βasket League και αγκάλιασε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Κορυφαίος ο Ματ Λοτζέσκι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν είχε επιθετικό ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν αρκετά λάθη, ήταν άστοχοι και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-16. Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό μέσω της άμυνας τους, Μπιρτς και Γκριν άλλαξαν τον ρυθμό με την είσοδο τους στο παρκέ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά, αλλά το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 37-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παίζοντας καταπληκτική άμυνα έκαναν επιμέρους 16-4 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (40-51) με τους γηπεδούχους, με μπροστάρη τον Ούκιτς να κάνουν ένα δικό τους σερί για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 47-52.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μιλουτίνοφ έκανε σπουδαία δουλειά στο ξεκίνημα για το 47-55, οι γηπεδούχοι μείωσαν, αλλά με τρίποντο του Γκριν από τη γωνία, έγινε το 52-60 στο 34’. O θρύλος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα παρά την αστοχία πίσω από τα 6.75 στο 58-64 στο 37’. Aπό εκείνο το σημείο και έπειτα, ένα επιμέρους σκορ 2-6 στα επόμενα 02:30, διαμόρφωσε το 60-70 και όλα τελείωσαν.