Ποδόσφαιρο posted by

Άδικος αποκλεισμός του Θρύλου από την κατώτερη Γουλβς

Το κακό πρώτο δεκάλεπτο του στοίχισε την πρόκριση που δικαιούταν με βάση την εικόνα των δύο ομάδων. Η καθολική υπεροχή του Θρύλου στο μεγαλύτερο διάστημα δεν μεταφράστηκε σε γκολ παρά τις πάρα πολλές τελικές που είχε στο Μολινό. Αντίθετα η Γουλβς κατάφερε να αξιοποιήσει την πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε σκοράροντας με τον Χιμένες από το σημείο του πέναλτι στο 8′.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Αλέν στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης και Καμαρά η τριάδα της μεσαίας γραμμής με τον Μασούρα αριστερά, τον Βαλμπουενά δεξιά και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι από μία κόντρα είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο πρώτο λεπτό με τον Χιμένες να μην βρίσκει στόχο στο σουτ που επιχείρησε από το ημικύκλιο της περιοχής, ωστόσο ο ίδιος παίκτης κατάφερε να σκοράρει στο 8′, όταν μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ποντένσε από τον Αλέν. Η Γουλβς πραγματοποίησε την πρώτη της αλλαγή στο 17′, καθώς ο Τζόνι τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Βινάγκρε.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει τα ηνία της μεσαίας γραμμής, βελτιώνοντας την κυκλοφορία της μπάλας. Μάλιστα στο 18′ είχε την πρώτη του τελική με την κεφαλιά του Μασούρα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ρουί Πατρίσιο έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ το σουτ του Τσιμίκα, το οποίο προήλθε από έξοχο συνδυασμό με τους Μπουχαλάκη και Μασούρα. Τελικά ο Θρύλος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 28′ με τον Καμαρά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ύστερα από τον έλεγχο του VAR. Στο 36′ το σύνολο του κ. Πέδρο Μαρτίνς έφτασε και πάλι κοντά στην ισοφάριση. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σισέ αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει τη «στρογγυλή θεά» στο βάθος της εστίας. Στο 38′ ήταν η σειρά του Μασούρα να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο γκολκίπερ της αγγλικής ομάδας ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε.

Η Γουλβς που είχε περιορίσει τη δράση της επιθετικά, καθώς δεχόταν μεγάλη πίεση στα μετόπισθεν είχε μετά από αρκετή ώρα τελική προσπάθεια. Ο Ποντένσε είδε τον Χιμένες αμαρκάριστο από δεξιά, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία του ευκαιρία στο πρώτο μέρος στο 44′ με το άστοχο σουτ του Καμαρά από το ύψος της γραμμής της περιοχής.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε δύο αλλαγές. Ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη και ο Ραντζέλοβιτς αυτή του Μασούρα. Ο πρώτος είχε και την πρώτη τελική στο 53′ με το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή. Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός άγγιξε για ακόμα μία φορά το 1-1. Ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί σηκώθηκε στην καρδιά της άμυνας και επιχείρησε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα, καθώς ο Μπολί τον έσπρωξε τόσο, όσο χρειαζόταν για να χάσει την ισορροπία του στον αέρα.

Η Γουλβς απάντησε στις ευκαιρίες στο 61′ με τον Ποντένσε να ολοκληρώνει την ατομική ενέργεια με σουτ, αλλά ο Αλέν έδιωξε σε κόρνερ. Στο 63′ ο Μπολί που είχε μείνει στην επίθεση από το κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα του, δεν μπόρεσε με προβολή να βρει στόχο.

Στο 65′ ο Χασάν πήρε τη θέση του Καμαρά με το σύστημα να μετατρέπεται πλέον σε 4-4-2. Στο ίδιο λεπτό ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά «δοκίμασε» την ετοιμότητα του Ρουί Πατρίσιο, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε. Ο Μαροκινός συνέχισε να απειλεί την αντίπαλη εστία και στο 67′ για λίγα εκατοστά δεν χρίστηκε σκόρερ. Ο Ελ Αραμπί ήταν κυρίαρχος στην περιοχή της Γουλβς και στο 71′ πετάχτηκε πρώτος στη σέντρα του Φορτούνη με την «στρογγυλή θεά» να φεύγει και πάλι παράλληλα με τη γραμμή της εστίας.

Στο 78′ ο Αλέν διόρθωσε το λάθος του Μπα βγαίνοντας νικητής στο τετ α τετ με τον Ντιόγκο Χότα και στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός έχασε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία με τον Γκιλιέρμε. Η καθολική υπεροχή της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο 79′ ο Ρουί Πατρίσιο με εκπληκτική επέμβαση στέρησε από τον Χασάν το γκολ.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν με κάθε ευκαιρία καθυστέρηση προκειμένου να σπάσουν το ρυθμό του Ολυμπιακού και να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο Θρύλος συνέχισε να πιέζει και στις καθυστερήσεις ο Ελαμπντελαουί έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Οι προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» δεν καρποφόρησαν και γνώρισαν τον αποκλεισμό που δεν άξιζαν με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (79′ Καφού), Μπουχαλάκης (45′ Φορτούνης), Καμαρά (65′ Χασάν), Μασούρας (45′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.

Πηγή: olympiacos.org