Ποδόσφαιρο posted by

Του Σίλβα την ομαδάρα, την λένε Ολυμπιακάρα!

Του Μπούκοβι την ομαδάρα την… έπιασε η ομαδάρα του Μάρκο Σίλβα. Ο Ολυμπιακός κερδίσε στο άδειο, λόγω τιμωρίας, «Γ.Καραϊσκάκης» τον Αστέρα Τρίπολης με 3-1 για την 12η αγωνιστική της Super League. Έτσι, ισοφάρισε το ρεκόρ των 11 νικών της εποχής του Μπούκοβι και οδεύει ολοταχώς για να το… σπάσει!

Ο Μάρκο Σίλβα παρέταξε τον Ολυμπιακό με τη γνώριμη διάταξη. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα βρίσκονταν, από αριστερά προς τα δεξιά, οι Μαζουακού, Σιόβας, Ντα Κόστα και Ελαμπντελαουΐ. Κασάμι και Μιλιβόγεβιτς συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων και μπροστά τους, σε πιο δημιουργικό ρόλο, είχαν τον Φορτούνη. Αριστερά άρχισε το ματς ο Ντουρμάζ και δεξιά ο Σεμπά ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε.

Οι Πειραιώτες θέλησαν να πάρουν από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα και να φτάσουν σ’ ένα γρήγορο γκολ. Ο Αστέρας όμως αμύνονταν καλά και γι’ αυτό η ομάδα μας απειλούσε, κυρίως, με μακρινά σουτ όπως συνέβη στο 2ο, το 4ο και το 10ο λεπτό. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν σε ξαφνικές αντεπιθέσεις. Ο Ολυμπιακός έφτασε μια… ανάσα από το γκολ στο 31ο λεπτό με τον Ιντέγε ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε υπό αρκετά καλές προϋποθέσεις σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός άρχισε να… πνίγει τον Αστέρα. Ουσιαστικά όλο το β’ ημίχρονο παίχτηκε από το κέντρο και προς την περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 51′ απείλησε ο Φουστέρ, που αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή του Μάρκο Σίλβα στο ημίχρονο, και στο 52′ οι νταμπλούχοι άγγιξαν το γκολ με τον Ντουρμάζ. Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο έσφιγγε ο ερυθρόλευκος… κλοιός στο λαιμό της ομάδας της Αρκαδίας που ήταν και τυχερή. Κι αυτό γιατί στο 70′ ένα εξαιρετικό φάουλ του Ντουρμάζ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 72′ όμως ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που δικαιούνταν. Ο Κουρμπέλης ανέτρεψε τον Μιλιβόγεβιτς και ο Φορτούνης, στο 73ο λεπτό πια, άνοιξε το σκορ για τον Θρύλο. Το άγχος είχε φύγει. Έτσι, ως το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός απέδωσε και θέαμα βάζοντας δύο ακόμη γκολ (με αριστερά φαλτσαριστά σουτ των Φορτούνη και Ιντέγε στο 80′ και το 86′) ενώ είχε ευκαιρίες και για περισσότερα.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Γιάννου στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή κεφαλιά. Ο σκόρερ πήρε… ριμπάουντ ύστερα από απόκρουση του Ρομπέρτο στην αρχική εκτέλεση πέναλτι του Έλληνα επιθετικού της ομάδας της Αρκαδίας.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Κασάμι (46′ Φουστέρ), Ελαμπντελαουΐ, Σιόβας, Μαζουακού, Σεμπά (62′ Ερνάνι), Ντουρμάζ (74′ Ντομίνγκεζ), Ιντέγιε.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ιγκλέσιας (71′ Χαμντανί), Κουρμπέλης, Φερνάντεζ (66′ Φούντας), Λανζαρότε, Παπαδόπουλος, Μάσα (81′ Γιάννου).

Πηγή:olympiacos.org