Ποδόσφαιρο posted by

Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός

Η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στον Απόλλωνα στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και με συνολικό σκορ 4-1, προκρίθηκε στον τελικό. Σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Μπενίτες στο 84′.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-3 και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν οι Σαλίνο, Μαζουακού, Αυλωνίτης και Σιόβας, στον άξονα οι Μπουχαλάκης, Εντινγκά και Τσόρι και στην επίθεση ήταν ο Ντοσεβί, ο Χάρα και ο Μπενίτες. Σε όλο το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, την μπάλα στα πόδια του και προσπαθούσε να δώσει τον τόνο στον αγωνιστικό χώρο. Το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες. Η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Τσόρι και κάθε φορά που συνέβαινε αυτό, όλο το γήπεδο χειροκροτούσε.

Η επιθετική δραστηριότητα της ομάδας μας δεν απέφερε το γκολ. Ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες μέχρι τα τέλη του ημιχρόνου, όμως ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε καλή αντεπίθεση και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ, σε ένα σημείο κατά το οποίο δεν απειλούσε ιδιαίτερα. Ο Ολυμπιακός δεν έδειχνε να έχει λόγο να ανησυχεί και όμως σε μία φάση που δεν «μύριζε» κίνδυνο, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η πρόκριση ήταν στο χέρι μας, όμως και αυτό που χρειαζόταν ήταν τα γκολ που θα έφερναν τη νίκη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Θρύλο χωρίς αλλαγές. Από νωρίς στην επανάληψη ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει για να ισοφαρίσει, αρχικά. Διαδοχικές ευκαιρίες στο δεκάλεπτο 50’-60’ κατέστησαν σαφές ότι το δεύτερο μέρος θα ήταν επιθετικός μονόλογος για τον Ολυμπιακό. Λίγο μετά το 60’ μπήκαν στο ματς οι Μιλιβόγεβιτς και Φουστέρ, αντί των Μπουχαλάκη και Χάρα. Ο Ισπανός πέρασε αριστερά και ο Σέρβος στον άξονα, δίπλα στον Εντινγκά. Λίγο μετά ο Αφρικανός μέσος άφησε τη θέση του στον Κώστα Φορτούνη. Και οι δύο παίκτες χειροκροτήθηκαν κατά την αλλαγή. Στο 84΄ η ομάδα μας ισοφάρισε τον Απόλλωνα, καθώς μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Μπενίτες με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας των φιλοξενούμενων! Παρά την πίεση που άσκησαν οι “ερυθρόλευκοι” για ένα ακόμα γκολ, το 1-1 ήταν το τελικό σκορ και με 4-1 γκολ συνολικά ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει στον τελικό του Κυπέλλου το τρόπαιο!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουακού, Αυλωνίτης, Σιόβας, Εντινγκά (71’ Φορτούνης), Μπουχαλάκης (61’ Φουστέρ), Ντομίνγκεζ, Ντοσεβί, Χάρα (61’ Μιλιβόγεβιτς), Μπενίτες.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πίτκας, Κύργιας, Χατζής, Λίτσης, Κοτσώνης, Ηρακλής, Λάζαρ (89′ Γκόλιας), Χαλκιαδάκης (81′ Πινέιρο), Βασιλαντωνόπουλος, Φαρινόλα (68’ Σουάνης), Αλμπονίγκα.

Πηγή:olympiacos.org