Μπάσκετ posted by

Μπάσκετ: «Κατοστάρα» Ολυμπιακού με Πανιώνιο

Ευκαιρία για… χαλάρωμα είχε απόψε ο Ολυμπιακός, μετά τους ψυχοφθόρους αγώνες με την Μπαρτσελόνα στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.
Οι πρωτοπόροι της Α1 νίκησαν στο… ρελαντί με 108-65 τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της εξ αναβολής συνάντησης της 23ης αγωνιστικής και θα παίξουν το Σάββατο με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα της έδρας, εφόσον οι «πράσινοι» περάσουν απόψε αλώβητοι από το Αλεξάνδρειο.
Μόλις στο 3ο λεπτό το σκορ ήταν 12-4, με τον Ντάνστον να ελέγχει την «εναέρια» κυκλοφορία και τους Ντάρντεν, Μάντζαρη «εκτελεστές» από την περιφέρεια, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +15 (32-17) στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο +23 (51-28) και η… σεμνή τελετή είχε ήδη λάβει τέλος, με έξι παίκτες του Ολυμπιακού να τελειώνουν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.